Nadpotliwość

Proces pocenia to naturalna, prawidłowa reakcja naszego organizmu. Na naszym ciele znajduje się nawet 3 miliony gruczołów potowych. Na każdy centymetr kwadratowy ciała przypada nawet 300 gruczołów. Człowiek może wydzielać nawet kilka litrów potu dziennie. Gdyby organizm się nie pocił doszłoby do jego przegrzania. Dlatego jest to bardzo ważna funkcja naszego organizmu.

nadmierna potliwośćPrzyczyny zwiększonej potliwości:

Fizjologiczne:

- wilgotność powietrza

- wysiłek fizyczny

- stres, emocje

- niektóre przyprawy, kawa, herbata

Objawowe:

- zaburzenia w produkcji hormonów

- choroby neurologiczne

- infekcje, w których jest wysoka gorączka

- menopauza czy andropauza

- nowotwory

- większe uwalnianie katecholamin

Nadmierne pocenie może dotyczyć tylko niektórych części ciała, ale może też dotyczyć całego ciała. Pocenie jest oczywiście procesem prawidłowym, ale nadmierne będzie już kłopotliwe. Może się z tym wiązać między innymi poczucie wstydu czy zażenowania, dlatego będzie się ograniczać kontakty z ludźmi i staną się one dla nas nadmiernie utrudnione. Osoby, które mają problem z nadpotliwością doskonale wiedza jak jest to kłopotliwa sytuacja i jak trudno sobie z nią skutecznie radzić.

nadpotliwośćRozpoznanie nadpotliwości:

Postawienie diagnozy najczęściej będzie się wiązało z koniecznością prowadzenia wywiadu przez lekarza. Wywiad będzie pomagał w określeniu rozmiarów tego problemu oraz powie jakie są przeciwwskazania do leczenia. Jest kilka form pomiaru nadmiernej potliwości. Chodzi o to, by udało się postawić diagnozę, która będzie jak najdokładniejsza i rzeczywiście będzie w stanie pokazać jaka jest skala tego problemu u danej osoby.

Leczenie nadpotliwości - zalecenia ogólne:

Należy pamiętać o higienie i kąpielach ziołowych dla dłoni i stop z mieszanki różnych składników. Trzeba często zmieniać ubrania, które powinny być z naturalnych włókien Należy unikać kawy, alkoholu czy ostrych przypraw. Unikać stresu Wietrzyć miejsca, w których się przebywa Używać środki kosmetyczne minimalizujące pocenie. Stosować napary z ziół.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych