Wykorzystanie bakterii do stworzenia pigułek przeciwstarzeniowych

Badania nad przeciwdziałaniem starzeniu się są gotowe do wywarcia wpływu na globalną strukturę opieki zdrowotnej. Harvard Gazette Zgłaszanie serii możliwości koncentruje się na przedłużeniu ludzkiego życia. Akademia Zdrowia i Badań nad Życiem z siedzibą w Bostonie rozpoczęła działalność w lutym, koncentrując się na promowaniu przyszłych prac w medycynie przeciwstarzeniowej i zapewnieniu rzeczowości rozpowszechnianych informacji. Rozważając niezmierzone postępy poczynione w dziedzinie starzenia się, członek założyciel i profesor genetyki Harvard Medical School David Sinclair uważa, że "możemy opracować leki, które będą leczyć starzenie się u jego źródła, a tym samym będą miały znacznie większy wpływ na zdrowie i długość życia niż leki, które są ukierunkowane na pojedynczą chorobę."

Coraz częściej wykorzystanie pochodnych bakterii jako formy medycyny przeciwstarzeniowej staje się kluczowym elementem badań nad długowiecznością. Jednym z takich związków testowanych pod kątem zdolności do zwalczania chorób związanych ze starzeniem się jest rapamycyna, bakteria pochodząca z Wyspy Wielkanocnej o udowodnionym wpływie na układ odpornościowy. Globalna firma medyczna Novartis przeprowadziła badania nad lekiem pochodnym rapamycyny - ewerolimusem, aby określić jego skuteczność w reakcji na szczepionki przeciwko grypie u osób powyżej 65 roku życia. Wyniki tej "pierwszej próby starzenia się ludzi" przyniosły wzrost odpowiedzi na szczepionkę przeciw grypie o około 20 procent.

Rapamycyna była początkowo podawana gatunkom laboratoryjnym jako potencjalna metoda wydłużenia ich życia. Wyniki badań wykazały, że myszy karmione tym związkiem żyły średnio o 25 procent dłużej niż ich odpowiedniki. Naukowcy rozpoczęli badania mające na celu sprawdzenie wpływu rapamycyny na zwierzęta domowe, w tym niedawną próbę przeprowadzoną w Seattle na 24 psach w średnim wieku. Chociaż trwają dłuższe, bardziej rozległe badania z udziałem większej grupy psów, wstępne wyniki wskazują na poprawę "rozkurczowych i skurczowych wskaźników funkcji serca związanych z wiekiem", a także na zmniejszenie średniej objętości ciała u psów leczonych rapamycyną.

Po wstępnych wynikach pozytywnych reakcji na rapamycynę zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, bostońska firma PureTech Health ogłosiła swój plan licencjonowania dwóch leków opracowanych przez Novartis, które miałyby być stosowane w walce z chorobami związanymi ze starzeniem się, co posłużyło za misję założycielską jej nowego startupu resTORbio.

Obecnie nie przeprowadzono jeszcze formalnych badań nad zdolnością rapamycyny do opóźniania śmierci u ludzi, ponieważ sama idea "przedłużania życia" jest nadal postrzegana jako niekonwencjonalne i nieortodoksyjne dążenie. Nadchodzące badania nad przeciwdziałaniem starzeniu się będą miały na celu ustalenie, czy jakikolwiek lek może skutecznie spowolnić lub odwrócić proces starzenia się. Zamiast podchodzić do śmiertelności jako choroby, firmy medyczne zaczęły celować w konkretne właściwości starzenia się, próbując je spowolnić. W dobie nowoczesnych metod badawczych zwiększających długość życia, możemy spodziewać się, że zobaczymy więcej wyników z firm takich jak Novartis otaczających efekty ukierunkowanych związków, które konkretnie opóźniają proces starzenia.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych