Laserowe usuwanie zmian skórnych

laserowe usuwanie zmian skórnychW okolicach skóry mogą się pojawiać różnorakie zmiany, które będą miały różny charakter. Mogą to być różnego rodzaju znamiona, torbiele czy też zmiany, które będą miały charakter przednowotworowy czy też nowotworów łagodnych lub złośliwych.

Niestety takie nieprawidłowości w wielu przypadkach mogą się okazać kłopotliwe i trzeba się nim z odpowiednim wyprzedzeniem zainteresować. Mogą to być zmiany, które będą widoczne już w momencie urodzenia jak i też takie, które będą się pojawiać w różnych okresach naszego życia. W sumie można wymienić przynajmniej kilka różnych typów znamion, które będą uzależnione od pochodzenia.

Można tutaj wspomnieć znamiona melanocytowe, które określa się jako pieprzyki. Jednak aż około 30% takich przypadków może się rozwijać w czarniaki. Znamiona melanocytowe usuwa się jedynie przez specjalny zabieg chirurgiczny. Gdy uda się je wyciąć należy następnie zastosować działania, które pozwolą na ich ocenę pod mikroskopem. W ten sposób można zbadać czy znamię jest już usunięte w całości a także sprawdzić czy występowało niebezpieczeństwo, że takie znamię zmieni się przykładowo w czerniaka. Zazwyczaj jednak na naszej skórze będą występowały takie zmiany, które mają charakter łagodny i nie będą one stanowić szczególnego zagrożenia dla naszego życia. Jednocześnie jednak będą problemem natury estetycznej. Nie trzeba jednak usuwać ich chirurgicznie.

laserowe usuwanie zmianW wielu przypadkach można się zdecydować na wykorzystanie metody alternatywnej, między innymi na usuwanie ich z użyciem specjalnego lasera CO2. Jest to metoda, która charakteryzuje się tym, że będzie bezpieczna a jednocześnie bardzo efektywna. Nie będzie dochodziło w tym przypadku do uszkodzenia tkanek, które znajdują się obok a gojenie będzie krótkie i nie powstanie blizna. Ponadto nie będzie możliwości, by się zakazić wirusem HIV czy też wirusem, który powoduje zapalenie wątroby.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych