Rodzaje przebarwień skórnych

Na naszej skórze wiele razy pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia, z którymi niestety trudno sobie poradzić i mogą się one stać dla nas szczególnie problemowe. Wśród najczęściej pojawiających się możemy wymienić:

przebarwienia skórnePiegi - pojawiają się na twarzy, dekolcie, grzbietach rąk i karku. Zazwyczaj są w kolorze żółtobrązowym. Najczęściej ich rozmiary są nieregularne i mogą mieć około 2mm. W okresie zimy piegi są jaśniejsze, ale ciemnieją, gdy przychodzi lato i wtedy też najczęściej pojawiają się nowe.

Plamy soczewicowate - są to plamy, które powstają przede wszystkim w miejscach, które są szczególnie wystawione na słońce. Ich kształt jest nieregularny a zabarwienie najczęściej równomierne od czarnego do brązowego. Mogą mieć nawet kilka centymetrów i w pewnych przypadkach mogą się ze sobą łączyć.

przebarwienia na skórzeMelasma - inaczej nazywana chloasmą. Jest to przebarwienie, które ma nieregularny kształt i barwę jasnobrązową albo ciemnobrunatną. Najczęściej będzie występowało w formie symetrycznej na policzkach lub czole i może się pojawiać u kobiet w wieku około 30-35 lat. Często pojawia się po ciąży i w momencie gdy bierzemy pigułki antykoncepcyjne i jednocześnie się opalamy. Przyczyną powstania mogą być różne zaburzenia endokrynologiczne a niekiedy także schorzenia wątroby. Melazma może mieć dziedziną formę.

Melanoza Riehla - jest to siateczkowate przebarwienie na skroniach, policzkach oraz na boku szyi. Obok niego pojawi się niezmieniony obszar skóry pod brodą. Najczęściej powodem będzie poza słońcem również używanie kosmetyków i substancji fotouczulających a także niektóre pokarmy.

Odczyny fototoksyczne - przyczyną tego problemu będzie kontakt z substancją, która ma charakter fotouczulający a potem wystawienie się na działanie promieni słonecznych. Powodować ją mogą niektóre rośliny, olejek bergamotowy a w pewnych przypadkach leki.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych