Jak wybrać dobrego dermatologa

dobry dermatologW wielu przypadkach obecnie marginalizuje się choroby związane z dolegliwościami dermatologicznymi. Dlatego te osoby, które mają problemy z cerą rzadko udają się do specjalisty. Jednak mimo tego wielu dermatologów ma licznych pacjentów. Warto się zastanowić nad tym jak trafić do naprawdę dobrego specjalisty, który będzie w stanie zająć się skutecznie naszym problemem. Jak poznać, że jesteśmy w dobrych rękach?

Szukając odpowiedniego dermatologa powinno się zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Lekarz, który ma odpowiednie nastawienie na samym początku powinien w czasie pierwszego rozpoznania dokonać wielu czynności. Musi to być osoba, która potrafi słuchać pacjenta i między innymi dzięki temu właśnie wie jak się nim zająć. Sami musimy się przed specjalistom otworzyć i opowiedzieć mu o swoich problemach i dolegliwościach. Niestety często okazuje się, że pytania oburzają pacjentów, ale tak naprawdę są przecież dla ich dobra.

Niezależnie od tego, jaki problem dermatologiczny będziemy mieli najważniejsze, by wychodząc od lekarza mieć postawioną trafną diagnozę. W niektórych wypadkach okazuje się, że otrzymamy skierowanie do innego lekarza i jeszcze leki do wykupienia. Czasami przydatne będzie pouczenie, ponieważ konkretne zachowania będą mogły nas ochronić od tego problemu.

Jeśli chcemy znaleźć sobie dobrego lekarza powinniśmy zdać się na jego reputację i dowiedzieć się o nim rzeczywiście jak najwięcej informacji. Jeśli to możliwe, na samym początku warto zaciągać takich informacji u osób bliskich i znajomych. Dopiero potem możemy się zdać jeszcze na Internet. Dobry lekarz tak naprawdę nie będzie potrzebował reklamy. W dużej mierze będą o nim świadczyć takie fakty jak to, że ma wypełniony grafik masą pacjentów. Gdy uda nam się znaleźć odpowiedniego lekarza warto się zdać na jego wiedzę i mu zaufać. Dzięki temu będzie w stanie wyleczyć nas z dolegliwości.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych