Co robić, aby uniknąć "pajączków", nawet, jeśli genetycznie jesteśmy do niej predysponowane - dobry dermatolog radzi.

jak uniknąć pajączkówJeśli chcemy uniknąć pajączków warto się postarać o to, by nasze nogi dostawały odpowiednią ilość ruchu. Jeśli wiele godzin spędza się zakładając nogę na nogę niestety krew w kończynach będzie się zatrzymywać i naczynka się rozszerzą. Ruch natomiast gwarantuje, że krew płynie szybciej i sprawniej. Dlatego będzie mniejsze ryzyko, że wystąpią obrzęki i zastój krwi w nogach.

Jeśli chodzi o choroby kończyn dolnych, to pojawienie się pajączków może być początkiem do rozwoju choroby żylnej. Jeśli mamy problem z naczyniami powinniśmy wybierać sporty związane z rytmiką ruchów. Nie powinno się uprawiać sportów, gdzie jest duże ryzyko urazu nóg. Wybierać warto taniec, pływanie, rowery czy spacery. Na uwagę zasługuje spędzenie dużej ilości czasu spędzonego w wodzie czy to w ramach pływania czy też specjalnej gimnastyki w wodzie. Woda jako, że będzie wywierać ciągły ucisk na kończyny sprawi, że praca naczyń będzie doskonalsza. Im głębsza woda będzie tym ucisk będzie większy i tym samym oddziaływanie na nogi będzie lepsze.

jazda na rowerzedla zdrowia nógKorzystną formą aktywności na pewno będzie jazda na rowerze. Tutaj wytężoną pracę wykonują łydki i to będzie szczególnie ważne, gdy kończyny dolne mają niską wydajność. Jednak trzeba się postarać o to, by rower został prawidłowo dobrany. Powinien zapewnić możliwość jazdy z wyprostowanymi plecami. Na pewno bardzo dobrze sprawdzą się rowery miejskie, które mają wysoko umiejscowioną kierownicę. Warto także sprawdzić czy rower pasuje odpowiednio do masy ciała człowieka.

Otyłość również może stać się czynnikiem, który będzie znacząco utrudniał pracę naczyń. Dlatego zawsze warto jeść dużo warzyw i błonnika oraz starać się o to, by było mniej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Optymalną dietę trzeba sobie dobrze rozważyć. Jeśli nie wiemy jaka dieta będzie najlepsze warto konsultować się dietetykiem, który postara się przygotować dla nas plan żywienia.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych