10 pytań, na które odpowie Ci dobry dermatolog

o co zapytać dermatologaGdy idziemy do dermatologa to najczęściej chcemy spytać go o jedną kwestię, z którą akurat mamy problem. Ale tak naprawdę udając się tam można mu zadać 10 podstawowych pytań. Poniżej przydatna ściąga.

  1. Jaki mam rodzaj cery? To podstawowe pytanie, które powinno być wyjściowym do rozmów o skórze i jej potrzebach. Niestety sami będziemy się mylić co do naszej cery i możemy podejmować działania, które pogłębią nasze problemy.
  2. Jak często stosować peeling? Dermatolog powinien powiedzieć nam nie tylko jak często stosować peeling ale także jaki jego rodzaj należy wybrać. Może nam zlecić różnego rodzaju propozycje w zależności od tego jaki będziemy mieli rodzaj cery i jaki problem z nią związany.
  3. Czy mogę się opalać? Jeśli przepisany jest nam jakiś środek to warto spytać, czy w przypadku opalania nie będą się pojawiać przebarwienia skóry, które mogą okazać się kłopotliwe. Lekarz powinien powiedzieć jaki krem do opalania i jaki filtr stosować.
  4. Co powinnam jeść? To pytanie jest bardzo ważne, ponieważ w dużej mierze to co spożywamy może mieć wpływ na naszą cerę i lekarz dermatolog powinien nam określić jakich składników pokarmowych unikać, by nasza cera była w lepszym stanie.
  5. Jakich składników unikać? Tak samo jak jedzenie również kosmetyki mogą na nas wpływać i dlatego warto zapytać lekarza jakich kosmetyków dla siebie warto na półkach w drogerii szukać a jakie składniki w kosmetykach mogą się okazać dla nas niebezpieczne.
  6. Czy mogę sobie zrobić…? Zabiegi np. takie jak peeling chemiczny, mikrodermabrazja, maska z kwasów owocowych, mezoterapię. Jest wiele różnych zabiegów, o które można spytać i które teoretycznie mają nas upiększać ale nie zawsze będą się tak samo dobrze sprawdzać, dlatego warto o to dopytać dermatologa.
  7. Dlaczego mam trądzik? Może nie dostaniemy konkretnej odpowiedzi ale pytanie warto zadać i dowiedzieć się co na ten temat będzie myślał specjalista.
  8. Czy coś „tam” mam? Chodzi o to, czy na naszym ciele po ostatnich wakacjach czy wyjazdach nie pojawiły się jakieś nowe pieprzyki czy znamiona. Każde powinno być sprawdzone i zobaczone przez specjalistę a jeśli będzie taka potrzeba to musi zostać usunięte.
  9. Jak nawilżać skórę? Można spytać specjalistę jakiego nawilżenia będzie potrzebowała nasza skóra i jak powinno być ono realizowane. To również ważna sprawa ponieważ każda skóra ma inny charakter.
  10. Czy mogę się tego pozbyć? Na skórze pojawiają się różne takie rzeczy, których byśmy nie chcieli tam widzieć, jeśli takie mamy to można spytać specjalisty jak można je skutecznie usunąć.


dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych