Świadomość raka piersi i medycyna prewencyjna

Kiedy większość ludzi myśli o październiku, przychodzą im na myśl dynie, zmieniające się kolory liści, Halloween, chłodniejszy powiew wiatru - i rak piersi. W dzisiejszym społeczeństwie standardem stało się, że większość ludzi kojarzy październik ze świadomością raka piersi.

Od Susan G. Komen Foundation rozpoczęła rozdawanie tych różowych wstążek w 1991 Breast Cancer Survivors wyścigu w Nowym Jorku, (carecyclesolution.net) kolor różowy można zobaczyć przeważnie przez cały miesiąc październik z nadzieją przynosząc świadomość tej strasznej choroby dotykającej ponad 232.000 kobiet i ponad 2.000 mężczyzn, tylko w 2014 roku (cancer.org). W październiku zawodowi sportowcy z dumą noszą różowe knagi i opaski, w całym kraju odbywają się tysiące spacerów i wyścigów dla osób, które przeżyły chorobę i ich opiekunów, a co najważniejsze - osoby, które przeżyły chorobę są czczone, a ludzie uświadamiają sobie znaczenie podejmowania odpowiednich kroków w celu zapobiegania chorobie.

Chociaż nie ma głębokiego sposobu, aby zapobiec rakowi piersi, według American Cancer Society, istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi - i choroby w ogóle. Zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna, regularne wizyty u lekarza, powstrzymywanie się od palenia i ograniczanie spożycia alkoholu - to wszystko wydaje się być rzeczami, które i tak powinnyśmy robić, prawda? To coś więcej, to medycyna prewencyjna. Medycyna prewencyjna to właśnie zapobieganie przewlekłym problemom zdrowotnym i chorobom związanym z wiekiem, które codziennie osłabiają ludzi; to styl życia.

Co więc możemy zrobić? Jeśli jesteś lekarzem, spróbuj zająć się medycyną osobistą i zapobiegawczą i naucz swoich pacjentów o zarządzaniu stylem życia. Jeśli jesteś pacjentem, nawiąż współpracę ze swoim lekarzem, zrób mammografię, zażywaj zalecane witaminy i suplementy, aby chronić swój organizm, zjedz sałatkę zamiast kawałka pizzy lub wejdź po schodach zamiast do windy.

Świadomość raka piersi (i świadomość choroby) w ogóle, jest na wzrost i wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, ale nigdy nie możemy zrobić wystarczająco dużo. Im więcej osób wie, jak być zdrowym, będzie.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych