Integracja Medycyny Estetycznej z Podstawową Opieką Zdrowotną

Stale rosnąca liczba zabiegów kosmetycznych wykonywanych w Stanach Zjednoczonych, która wzrosła o prawie ćwierć miliona w latach 2017-2018, nadal rośnie, ponieważ postępy w technologii, zwiększona dostępność i przystępność leczenia, a także napędzana przez media społecznościowe de-stygmatyzacja chirurgii plastycznej wpływają na wymagania konsumentów. Wydatki na kosmetyczną chirurgię plastyczną przekroczyły w zeszłym roku 16,5 miliarda dolarów, a obecne szacunki przewidują, że globalna branża gwałtownie wzrośnie do wyceny 40 miliardów dolarów do 2023 roku.

W świetle dramatycznie rosnących wydatków pacjentów na i popytu na zabiegi kosmetyczne - których w 2018 roku było 17,7 mln - branża medycyny estetycznej może wkrótce potrzebować pomocnej dłoni. Naukowcy wskazują na opiekę podstaw ową jako potencjalnego partnera dla chirurgów plastycznych i specjalistów kosmetycznych, z rosnącym trendem lekarzy przyjmujących zastrzyki z botoksu i zabiegi peelingu chemicznego do swojej praktyki.

Uzupełnienie podstawowej opieki zdrowotnej zabiegami kosmetycznymi

Zauważając wzrost wydatków i rozpowszechnienie, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej już zaczęli włączać zabiegi kosmetyczne do swojej oferty usług. Na przykład, specjaliści chorób wewnętrznych i pediatrii dr Maryam Mortezaiefard i dr Mina Mortezai wykorzystali swoje certyfikaty i wcześniejsze szkolenia, aby włączyć medycynę estetyczną do swojej praktyki. Łącząc zarówno kompleksowe usługi medyczne, takie jak zarządzanie ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu, jak i zabiegi kosmetyczne, w tym depilację laserową, fotofacial i zabiegi Restylane, Medical Dr. Mortezaiefard i Dr. Mortezai funkcjonuje zarówno jako klinika medyczna, jak i usługa kosmetyczna.

Motywowane rosnącym zapotrzebowaniem pacjentów, praktyki podstawowej opieki zdrowotnej stale dostosowują się do niekonwencjonalnego modelu medycyny estetycznej. "Tradycyjnie lekarze pozostali w praktykach, które mieszczą się w ramach ich specjalności" - powiedzieli Forbesowi w wywiadzie dr Mortezaiefard i dr Mortezai - "Wraz ze wzrostem popularności nieinwazyjnych zabiegów dermatologii estetycznej, takich jak wstrzykiwanie neuromodulatorów, takich jak Botox i dermalne wypełniacze hialuronowe, coraz więcej dostawców usług medycznych w innych specjalnościach niż dermatologia i chirurgia plastyczna zainteresowało się świadczeniem tych usług dla swoich pacjentów".

Zapewnienie zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i procedur estetycznych może przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom, wyjaśniają dr Mortezaeifard i dr Mortezai, "Wielu naszych pacjentów, którzy początkowo przychodzą do nas w celu uzyskania opieki medycznej lub estetycznej, ostatecznie uzyskuje obie te usługi, ponieważ budują z nami relację opartą na zaufaniu."

Innym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu liczby praktyk interdyscyplinarnych jestpresja finansowa związana z kosztami ogólnymi w praktykach podstawowej opieki zdrowotnej, stagnacja dochodów lekarzy internistów oraz rosnące obciążenie chorobami związanymi z wiekiem. Oprócz zwiększenia bazy danych pacjentów, dodanie rozwiązań estetycznych do praktyki medycznej może generować nowe przychody i zmniejszyć presję finansową, o czym świadczy sama popularność takich procedur. Rosnąca lista zatwierdzonych przez FDA wskazań do stosowania botoksu i innych popularnych zabiegów - które są obecnie często objęte polisami ubezpieczeniowymi - sprawiła, że stały się one bardziej dostępne zarówno dla lekarzy ogólnych, jak i ich pacjentów.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych