KASZAK (cysta naskórkowa, torbiel łojowa)

problemy skórneKaszak to powszechne określenie małego guza, który będzie miał charakter łagodnego torbielą, który wypełniony będzie masami rogowymi oraz łojowymi, który może zawierać w sobie również elementy mieszków włosowych. Występują dwa różniące się między sobą rodzaje cyst, które będą przede wszystkim różne pod kątem budowy komórkowej takich elementów.

  • Cysta naskórkowa właściwa - przede wszystkim będzie pojawiała się na twarzy, karku oraz na klatce piersiowej
  • Cysta przywłośna - występuje najczęściej w okolicach twarzy, karku czy klatki piersiowej. Często mogą się także pojawiać niewielkie powierzchniowe torbiele naskórkowe, które określa się często jako prosaki. Pojawiają się w okolicach twarzy oraz moszny.

Objawy:

Cysta najczęściej ma kształt guzka, który będzie kulisty i będzie przesuwalny względem podłoża. Nie będzie wiązał się z bolesnością w momencie, gdy będzie się go dotykać. Często będzie się jednak powiększał i będzie przyjmował białe albo żółtawe zabarwienie. Jednak nie będą się z tym wiązały żadne dolegliwości bólowe. W momencie, gdy będzie dochodzić do wtórnego zakażenia może się okazać, że miejsce to będzie zaczerwienione i bolesne. W tym momencie może dojść do przebicia się cysty i jej zawartość wydobędzie się na zewnątrz.

Rozpoznanie:

Wszystko powinno być poddane obrazowi klinicznemu i w ramach niego określa się jaki dokładnie jest problem Leczenie: Zazwyczaj będzie polegało na tym, że prosaki będą ulegały nakłuciu i delikatnemu wyciśnięciu. Natomiast większe torbiele będą opróżniane w sposób chirurgiczny po nacięciu skalpelem. Mogą być usuwane również w całości, by zapobiegać w ten sposób ich nawrotom. W momencie, gdy dojdzie do zakażenia torbieli powinno się zakładać sączek w miejscu, gdzie były wycięte i należy podawać antybiotyki przez około 7-10 dni, aż stan zakażenia minie.dr n. med. Paweł Mularczyk

Dermatolog - wenerolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych